Vreau să vând bunuri online, cu firma deschisă în Moldova

10 februarie 2021 46

Salut! Aș vrea să știu dacă e posibil să vând bunuri online pe principalele retele de e-comerce internaționale, cu firma deschisă în Moldova. Ce probleme aș putea avea la trimiterea mărfii în UE? Vreau sa precizez că intenționez să vând la bucată, nu angro.

Jurist comments 1

Gheorghe Iudin
  • Avocat

Nu exista nici o problema cu vinzarea bunurilor la export :)/
- Va trebui sa incheiati cu o banca din MD contract prin care sa primiti plata cu cardul. Daca doriti sa folositi o banc straina, va trebui sa cereti acordul BNM la deschiderea conturilor peste hotare.
- De asemenea, va trebui... mai detaliat sa decideti cum veti expedia marfa cumpararorilor: Posta Moldovei, NovaPoshta, FedEx, TNT, etc. Contacati-i pe ei si intrebati unde au puncte de colectare a coletelor si daca va acorda asistenta la intocmirea declaratiilor vamale de export.
- Declaratiile de export vor trebui contabilizate si apoi de restituit TVA (daca sunteti platitor de TVA).

Succes!

11 februarie 2021