Vreau sa vand casa in rate

5 iunie 2018 289

Vreau sa vand casa in rate pe termen de 5 ani, cate o rata anual. Conditia mea este ca sa transfer dreptul de proprietate doar la achitarea ultimei rate. Ce fel de contract trebuie sa închei cu cumparatorul? Ce riscuri pot aparea?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Puteți încheia un contract de vânzare cumpărare în conținutul căruia să stipulați clauza cu privire la plată că aceasta va avea loc cu achitarea în rate, ulterior să înserați și clauza că dreptul de proprietate asupra bunului imobil va fi transmis doar după plata ultimei tranșe a ratei de... mai detaliat achitare.

Preferabil este să încheiați un antecontract de vânzare cumpărare, astfel, veți evita riscurile cu achitarea prețului și transmiterea dreptului de proprietate care pot apărea. Aşadar, prin antecontractul de vânzare-cumpărare se stabileşte obiectul vânzării, preţul bunului a cărui proprietate se va transmite, termenul până la care se va încheia tranzacţia, precum şi alte clauze considerate de părţi a fi de esenţa contractului pe care îl vor încheia în viitor.

5 iunie 2018
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Ion, cu privire la cea de a doua intrebare urmează să știți că dvs puteți stabili în contractul dvs data scadentă când urmează să fie achitată fiecare rată sau în ce interval de timp, puteți însera iarași clauză aparte prin care stipulați că prima rată cumpăratorul se obligă să o... mai detaliat achite până la data de 06.06.2018, a doua rată acesta se obligă să o achite până la data de 08.09.2018 etc...
Referitor la cazul dacă acesta refuză să achite a doua rată, potrivit contractului dvs și legislației în vigoare dvs veți putea să îl obligația la plata acesteia prin intermediul instanței de judecată.

Într-un capitol aparte la astfel de tip de contract se inserează mereu când are loc rezilierea contractului cu asumarea dreptului uneia din părți la adresarea în judecată pentru plata despăgubirilor.

6 iunie 2018