Vreau să vând un imobil

24 decembrie 2023 6

Bună ziua. În anul 2016 am procurat un apartament la prețul indicat în actul cadastral. Nu am viza de reședință în apartamentul vizat. Acum intenționez să-l vând și prețul de vânzare e cu 130.000 lei mai mare decât cel pe care l-am plătit la cumpărare. Cumpărătorul îmi va achita întreaga sumă la momentul perfectării contractului. Unde și cum trebuie sa declar creșterea de capital și unde trebuie să plătesc impozitul dacă după vânzare plec înapoi peste hotare?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Potrivit art. 87 alin.(1) din Codul fiscal, contribuabilul care, conform art.83 din Cod este obligat să prezinte declaraţia cu privire la impozitul pe venit (fără cererea suplimentară din partea Serviciului Fiscal de Stat) achită impozitul pe venit nu mai tîrziu de termenul stabilit pentru prezentarea declaraţiei (nu mai tîrziu... mai detaliat de data de 30 aprilie a anului următor anului fiscal de gestiune).
Respectiv trebuie să vă adresați la serviciul fiscal sau direcția de administrare fiscală de la locul de domiciliu pentru a depune declarația pe venit și de achitat 7800 lei impozit.
Dacă aveți semnătură mobilă sau electronică, declarația poate fi depusă și online, iar achitarea poate fi făcută deasemeni online prin sistemul de plată MPAY.

25 decembrie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Notarul nu are tangență cu depunerea declaratiei privind impozitul pe venit.
Cu ajutorul semnăturii electronice vă autentificați pe https://sfs.md/ro și acolo este posibilitatea de depus declarația.

25 decembrie 2023