Vrem sa divortam

14 iulie 2017 96

Buna ziua! Vreau sa-mi dati un sfat daca e posibil. Sintem o familie care traieste in strainatate si vrem sa dam la divort. Vreau sa stiu daca unul din soti (barbatul) are viza de resedinta in Chisinau dar sotia nu are viza in Moldova (fiindca unde a fost viza ei sa vindut apartamentul si nu a avut nevoie sa se puie nicaieri la viza de resedinta in RM) - in acest caz poate sa se petreaca procesul de divort in capitala la solicitarea sotului? Am uitat sa mentionez ca avem un copil de 6 ani.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

DA!
Articolul 39. Competenţa la alegerea reclamantului
(1) Acţiunea împotriva pîrîtului al cărui domiciliu nu este cunoscut sau care nu are domiciliu în Republica Moldova poate fi intentată în oricare dintre sediile instanței de la locul de aflare a bunurilor acestuia sau în instanţa de la ultimul lui... mai detaliat domiciliu din Republica Moldova.

14 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Norma juridică care vă dă dreptul ca litigiul să fie judecat la instanța de la domiciliul reclamantului, în caz de divorț, este :
Art. 39 alin. (5) Codul de Procedură Civilă -
(5) Acţiunea de desfacere a căsătoriei poate fi intentată şi în oricare dintre sediile instanței de la domiciliul reclamantului dacă... mai detaliat în grija lui se află copii minori sau dacă deplasarea lui la instanţa de la domiciliul pîrîtului întîmpină dificultăţi întemeiate.
***
Soțul trebuie să depună cererea de divorț, astfel încât el să fie reclamant.
***

15 iulie 2017