Vrem să facem viză de reședință, dar nu am dat in exploatare casa

12 iulie 2019 78

Bună ziua. Am construit o casă în care am trecut recent să locuim. Mai avem unele lucrări pentru a o da în exploatare. Dar avem nevoie să facem viză de reședință. Care e procedura? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Viza de reședință o înregistrează proprietarul, astfel dacă sunteți proprietar a imobilului, cu actul de proprietate mergeți la ASP (secția de pașapoarte) și solicitați înregistrarea vizei de reședință.
Problema e că, în cazul în care imobilul nu e dat în exploatare, el se consideră că nu există, fiind înregistrat doar... mai detaliat terenul fără construcție, atunci, nu veți putea înregistra viza de reședință pînă la darea în exploatare a imobilului.
Pentru informații suplimentare puteți apela http://www.asp.gov.md/ro/contacte

12 iulie 2019