Vrem sa pastram o casa recent cumparata, pentru care precedentul proprietar a depus cerere de demolare

21 iunie 2024 3

Buna ziua. Am cumparat un teren pentru constructie in sat. Pe acesta e amplasata o casa veche. Vanzatorul anterior a depus cerere pentru demolarea casei. Recent, a fost inginerul cadastral pentru a face pasaportul imobilului (inclusiv sa faca masurarile necesare). Acesta sustine ca in baza de date figureaza numai terenul pentru constructie. Noi vrem sa pastram casa. Cum sa procedam si unde sa ne adresam? Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Lili, de o dată trebuie să vă adresați cu o cerere oficială la primărie, să legalizați tranzacția de vănzare-cumppărare a casei, după aceasta vechiul stăpân n-o să poată face nimica, puteți apela viberul meu de pe telefonul +37368669950 pentru a discuta mai detailiat.

21 iunie 2024