выезд из страны

5 septembrie 2018 278

Добрый день, у меня кредит не оплачен уже как 3 месяца. мне позвонили, сказали в течение 48 часов если я не оплачу, то мне якобы не поздоровится. я решил уехать из страны на 2 месяца по работе, чтоб смог погасить кредит. после таких слов, даже если они подали в суд, а меня там не было, могут мне дать невыездной?

Comentariile juriștilor 5

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Aplicarea interdicției de părăsire a țării este posibilă, doar că pentru a aplica așa sancțiune va fi nevoie de mult timp, nu se aplică în 2 zile și nici 2 luni

5 septembrie 2018
Octavian Iatcu

Eu am inteles asa ca la vrontiera stau politistii si iti cer documentele sa verifice datele de datorii si te trimite in napoi daca nu ai achitat ceva pati, e posibil asa ceva sau ei te retin din alte motive, sau este vre modalitate de a afla daca ai interventie... mai detaliat de a pleca din tara

6 septembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Pentru a verifica dacă există interdicții accesați
http://www.border.gov.md/index.php/ro/contacte
Este vorba de poliția de frontieră, ei dețin evidența la interdicții de a părăsi țara.
Sigur dacă există o interdicție, o să refuze de a vă permite să treceți frontiera.

6 septembrie 2018
Octavian Iatcu

Pai dmv, miati raspuns ca aplicarea interdictii de a pleca din tara se face nu in decurs de 2 zile sau 2 luni

6 septembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Pai am menționat că puteți controla existența de interdicții pe link sus indicat.
Daca nu exista o acțiune în instanță, atunci nu poate exista careva interdicții.
Sau cere e întrebarea că nu înțeleg

6 septembrie 2018