ынтоарчеря даторией ын лей де ла персоанэ физикэ

26 martie 2017 50

кум де реынторс дэтория ын лей ымпрумутатэ прин контракт нотариал персоаней физиче?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

În această situație cel mai bine va fi să îi expediați o scrisoare prin care să solicitați returnarea banilor în termen de minim 7 zile dacă nu a-ți convenit asupra unui careva termen de executare a obligației sau un oricare alt termen în cazul în care a-ți stabilt un termen... mai detaliat de executare a obligației !
În cazul în care datornicul nu vă va returna suma de bani în termenul stabilit, vă adresați cu o cerere de chemare în judecată !
Cererea de chemare în judecată se impune cu taxă de stat în mărime de 3% din valoarea acțiunii !
De asemenea în cerere o să puteți calcula dobânda de întârziere în cazul în care a depășit termenul de returnare a banilor, precum și penalitatea în cazul în care contractul conține o astfel de clauză !

26 martie 2017