Затопили соседи

14 septembrie 2021 27

Здравствуйте! Затопили соседи сверху. IMGFL-15 составил акт по факту затопления. В квартире живут квартиросъемщики. Пытались решить вопрос мирным путем с квартиросъемщиками и владельцем квартиры, но не получается. Хотим подать в суд. Скажите пожалуйста, нам надо делать оценку и подавать в суд или сначала нанять адвоката и он будет этим заниматься? Спасибо заранее за ответ.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
puteți inainta acțiunea desinestătător, nu sunteți limitată, însă, este obligatoriu să efectuați o expertiză și să chemați ÎMGFL și Vecinii care v-au inundat să păaticipe la expertiză, totodată să îii informați despre rezultat, ulterior îii notificați și dacă nu se clarifică mergeți în judecată cu achitarea taxei de stat, sau... mai detaliat solicitați scutirea dacă aveți motive în acest sens, altă variantă să angajați un avocat, dar nu e obligatoriu dacă vă descurcați singuri.

14 septembrie 2021