Завещание или дарственная?

24 iulie 2023 3

Добрый день. Что лучше сделать на 2023 год: дарственную или завещание? На данный момент за человеком, на кого хотят оформить завещание, нет недвижимости. Если оформить дарственную, будет ли фигурировать в базе данных кадастра за человеком недвижимость после оформления? Спасибо.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. În caz de donație bunul imobil este transmis în proprietate și se înregistrează la ASP după semnarea contractului de donație și în timpul vieții persoanei care donează bunului, iar în cazul testamentului, dreptul de proprietate va fi transmis doar după decesul persoanei. Este șansa ca persoana care donează... mai detaliat să modifice testamentul în timpul vieții.
După părerea mea, donația este o variantă mai ușoară și mai favorabilă.

25 iulie 2023