Заявление в профсоюз

10 martie 2023 16

Добрый день. Если заявление в профсоюз было направлено заказным письмом с уведомлением, а уведомление было получено, обязан ли этот орган дать ответ после проверки? И что можно сделать, если нет ответа?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Dacă Dvs sunteți membru de sindicat atunci această organizație are îndatorirea să vă apere drepturile legate de activitatea de muncă. De asemenea, aveți dreptul la informare despre cazul care vă privește, iar sindicatele trebuie să vă răspundă în scris (LEGE Nr. 982 din 11-05-2000 privind accesul... mai detaliat la informaţie).
Dacă vă considerați lezată în drepturi de către sindicate, adresați vă la CONFEDERAŢIA NAŢIONALĂ A SINDICATELOR DIN MOLDOVA.

11 martie 2023