Zgomot de la vecini dupa 22:00

26 iunie 2020 431

Buna ziua. In cazul in care vecinii fac dus dupa 22:00, si tevile fac zgomot de rasuna toata scara (bloc locativ), ce pot face vecinii care sunt deranjati? Care este norma admisibila a zgomotului dupa 22:00? Am descarcat o aplicatie de masurare a zgomotului si arata peste 60 dB. Acesti vecini au copii (8-10 ani) care se joaca (sar, rad, striga) pana dupa miezul noptii. Tot ei fac gratar in fata blocului si umplu cu fum apartamentele blocului (trebuie sa stam cu geamurile inchise zi si noapte). Ce facem? Cui sa ne adresam? Culmea e ca e vorba de un parlamentar.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Va adresati cu plîngere la poliție sau telefonati 112 chiar in momentul incalcarii linistii
Articolul 357. Tulburarea liniştii

(1) Tulburarea liniştii în timpul nopţii, de la ora 22 pînă la ora 7, inclusiv prin cîntare cu voce ridicată, semnalizare acustică, folosire cu intensitate auditivă a aparatajului audiovizual în locuinţe sau în locuri... mai detaliat publice, alte acţiuni similare,

se sancţionează cu amendă de la 9 la 18 unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice.

26 iunie 2020