Zgomot produs de climatizorul vecinului

5 iunie 2018 123

Bună ziua. De aproximativ 4 ani încerc să soluționez problema zgomotului produs de căderea picăturilor de apă din climatizorul vecinului, pe acoperișul din țiglă metalică a anexe blocului în care locuiesc. Anexa este construită la primul etaj, exact sub geamul apartamentului în care locuiesc, iar climatizorul cu pricina este instalat la etajul nouă al aceluiași bloc pe aceeași axă cu geamul meu. Din aceste considerente, pe timp de zi și pe durata întregii nopți, picăturile produse de climatizor cad pe acoperișul anexei și pe pervazul exterior al geamului meu (pervazul la fel este din țiglă metalică), astfel produc un zgomot insuportabil. Datorită intermitenței lui, cred că și psihic deja atacă. Stăpînul climatizorului, din motive necunoscute pur și simplu refuză să intervină cu vreo soluție. M-am adresat poliției, ei au transmis materialul preturii de sector, reprezentanții preturei au fost la fața locului după care mi-au trimis răspuns precum că proprietarul apartamentului a fost înștiințat despre necesitatea urgentă a soluționării problemei. De atunci a trecut exact un an, iar picăturile la fel produc zgomot. Vă rog frumos să mă ajutați cu astfel de informație: este posibil ca problema dată să fie soluționată prin intermediul Instanțelor Judecătorești? În cazul meu, ce poate servi ca probă care ar putea dovedi deranjul creat de căderea picăturilor de apă și dacă este posibil, ajutați-mă și cu o trimitere la lege cu care aș putea ataca în judecată. Vă mulțumesc frumos.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,
În cazul dvs este mult mai ușor să interveniți dvs cu o soluție pentru a nu irosi pe viitor timp și cheltuieli. Astfel, la climatizor poate fi anexat ca o piesă accesorie un furtun puțin mai solid alb el fiind deobicei care îndepărtează prin intermediul său zona unde poate... mai detaliat cădea picaturile sau direcția fiind posibil de îndreptat manual. Accesați internetul și cu siguranță veți înțelege despre ce vorbesc. Urmează doar sa veniți către vecin cu ideea spre soluționare sau de ce nu adresațivă către asociația dvs de co'priprietari întru intervenirea soluționări.

5 iunie 2018
Gheorghii Miron

Andrei Domenco, vă mulțumesc frumos pentru răspuns. Metodele date au fost consumate, nu am fost niciodată în conflict cu proprietarul climatizorului, pînă la apariția problemei nici nu l-am cunoscut personal dar s-a dovedit a fi o persoană mai complicată, nu merge la colaborare și parcă o face din principiu, nu-l... mai detaliat înțeleg, dar climatizorul e instalat la etajul nouă, desinestătător nu pot agăța un furtun de el iar proprietarul refuză categoric să o facă, dar am încercat să acoper locul unde cad picăturile cu un burete pentru a amortiza căderea lor, însă din cauza înălțimii mari de la care cad picăturile și a curenților de aier, picăturile nu au un punct exact de cădere dar sînt repartizate pe întreg acoperișul, în acest caz ar trebui să acoper tot acoperișul cu buretă dar de aici apare problema stăpînului acoperișului că din cauza buretelui i s-ar putea rugini țigla (o spun ca să înțelegeți că instanța nu este prima soluție la care încerc să apelez). Totodată îmi pun întrebarea: dece pentru confortul cuiva ar trebui să sufere cei din jur? Fiecare este în drept să-și creeze condiții de trai însă corect ar fi ca prin aceasta să nu stînjenească traiul altcuiva.

6 iunie 2018