Zile adaugatoare la concediul anual

24 iulie 2017 638

Buna ziua. Spuneti-mi va rog daca la concediul anual se mai acorda inca 2 zile pentru persoanele care au copii minori? Si daca da, in ce articol este stipulat? Se platesc acele 2 zile sau nu? Va multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Alineatul 4 art.121 din Codul muncii stipulează că unuia dintre părinţii care au 2 şi mai mulţi copii în vîrstă de pînă la 14 ani (sau un copil cu dizabilităţi) li se acordă un concediu de odihnă anual suplimentar plătit cu durata de 4 zile calendaristice.

Potrivit regulii generale, pentru... mai detaliat această perioadă urmează să primiţi indemnizaţie de concediu.

24 iulie 2017