Zile suplimentare de concediu

10 august 2017 71

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog frumos, daca putem beneficia de cele 4 zile de concediu pentru doi copii minori, in situatia in care eu am concediu 39 zile calendaristice. Anterior am întrebat-o pe contabila de la serviciu și mi-a zis ca noi nu beneficiem, deoarece deja avem un concediu mai mare decât 28de zile. Dar codul muncii ce spune? As putea cumva să fac rost de aceste 4 zile? Si dacă e posibil spuneti-mi dacă un copil are 15, iar altul 6 ani. Doamna contabila mi-a mai zis ca daca un copil are mai mult de 14 ani, tot nu-i valabila cererea de concediu. Va mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Din păcate, dvs. nu aveţi dreptul la un asemenea concediu, deoarece conform art.121 alin.4 din Codul muncii, pentru a beneficia de un atare concediu este necesar ca ambii copii să nu fi atins vârsta de 14 ani.

Suplimentar vă aduc la cunoştinţă următorul lucru: faptul că aveţi un concediu de... mai detaliat 39 zile calendaristice nu poate constitui motiv în neacordarea concediului suplimentar. Adevăratul motiv este cela indicat mai sus (un copil din cei doi a atins vârsta de 14 ani).

10 august 2017