Ziua de 1 iunie este lucratoare sau nu?

16 mai 2017 392

Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti cu privire la statutul zilei de 1 iunie. Conform Hotaririi guvernului 433 din 26.12.90, art. 2, ziua de 1 iunie este `de odihna`. Totodata aceasta zi nu este inclusa in art. 111 Codul Muncii. Angajatorul (companie privata) spune ca daca cineva vrea sa stea acasa pe 1 iunie trebuie sa-si ia o zi din cont propriu, adica nu este o zi de sarbatoare platita... Este corecta aceasta pozitie? Multumesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Conform prevederilor art.111 Codul Muncii 1 iunie nu este o sarbatoare nelucratoare! Hotarorea Guvernului prevede expres toate sarbatorile lucratoare si nelucratoare!
Doar din cont propriu !

16 mai 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna ziua! Atributia de declarare a sarbatorilor oficiale nationale, inclusiv a zilelor de odihna, apartine doar Parlamentului RM. Hotarirea Parlamentului nr. 433/1990 a fost modificata in mai 2016, si prin acea modificare s-a introdus ziua de 1 Iunie ca fiind o zi de odihna.
Codul Muncii nu prevede, intr-adevar, ziua de... mai detaliat 1 Iunie ca fiind o zi nelucratoare.
Insa, avind in vedere ierarhia actelor legislative, cit si faptul ca norma din Hotarirea Parlamentului este una ulterioara celei din Codul Muncii - atunci ziua de 1 Iunie nu ar trebui sa fie interpretata ca fiind o zi lucratoare.
Oricum, fiecare angajator isi stabileste graficul de lucru, dar daca un salariat nu va iesi la locul de munca pe data de 1 Iunie - nu exista temeiuri pentru sanctionarea acestuia, ori pentru privarea de salariul pentru ziua respectiva.

16 mai 2017