A fost cumparat un apartament.

16 февраля 2019 61

A fost cumparat un apartament. A fost inregistrat la oficiul cadastral. Deoarece achitarea s-a efectuat in cateva rate la cadastru este "Notare" Grevarea drepturilor patrimoniale - achitarea in rate. La moment detinem si o confirmare de la fostul stapan al apartamentului si de la notar ca achitarea a fost facuta integral. Intre timp a aparut o persoana care sustine ca fostii stapani ai apartamentului ii sunt datori cu bani (zice ca detine o recipisa) si sustine ca apartamentul trebuie sechestrat, inapoiat primului stapan (noi sa primim inapoi banii deja achitati), iar primul stapan sa achite datoria fata de aceasta persoana aparuta. Intrebarea este - noul stapin al apartamentului poate risca sa ramana fara apartament? Avem de ce sa ne facem griji, daca deja apartamentul este inregistrrat pe noi la Cadastru?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună D-le Ion,

În primul rand urmează a fi analizate temeiurile juridice și motivele de fapt invocate de către creditorul fostului proprietar.

Teoretic o asemenea posibilitate există, însă, pentru aceasta creditorul fostului proprietar trebuie să demonstreze că fostul proprietar a înstrăinat bunul cu intenția de a se eschiva de la executare, iar... mai detaliat dobânditorul/cumpărătorul bunului cunoștea.

În acest caz sunt relevante prevederile vechi ale Codului civil de la articolul 217. Nulitatea absolută a actului juridic
(1) Nulitatea absolută a actului juridic poate fi invocată de orice persoană care are un interes născut şi actual. Instanţa de judecată o invocă din oficiu.
(2) Nulitatea absolută nu poate fi înlăturată prin confirmarea de către părţi a actului lovit de nulitate.
(3) Acţiunea în constatare a nulităţii absolute este imprescriptibilă.

17 февраля 2019