Acces in gradinita pentru copil nevaccinat

28 сентября 2017 112

Buna ziua! Va rog mult, spuneti-mi: este lege care îmi poate interzice accesul copilului nevaccinat la grădiniță? Îmi puteți spune vă rog articolul care reglementează dreptul copilului in astfel de situație. Mersi mult!

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Юрисконсульт

Bună ziua!

Interdicția accesului în grădinițe a copiilor nevaccinati consacrată legislativ se află doar la fază de proiect în mai multe state ale lumii, inclusiv în România.

La moment, nu există o asemenea norma în legislația Republicii Moldova.

Succese!

28 сентября 2017
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Curtea Constitutionala a sistat exceptia de neconstitutionalitate al prevederii art.52 din legea cu privire privind supravegherea de stat a sănătăţii publice , totusi sunt de parerea ca aceasta norma urma a fi declarata neconstitutionala in raport cu principiile Constitutiei in ce priveste dreptul la instruire ! La moment se pregateste... mai detaliat un proiect de lege cu modificari , insa nu se cunosc termenii adoptarii acesteia !
LEGE Nr. 10
din 03.02.2009
privind supravegherea de stat a sănătăţii publice
Articolul 52. Vaccinarea profilactică a populaţiei
(1) Vaccinarea profilactică a populaţiei împotriva bolilor infecţioase include vaccinări profilactice sistematice, vaccinări conform indicaţiilor epidemiologice şi vaccinări recomandate.
(2) Vaccinarea profilactică sistematică a populaţiei este garantată şi asigurată de stat la vîrstele şi pentru grupurile de populaţie stabilite în Programul naţional de imunizări.
(3) Lista bolilor infecţioase contra cărora se aplică vaccinarea profilactică sistematică şi lista grupurilor de risc se aprobă de Ministerul Sănătăţii.
(4) Condiţiile, indicaţiile şi modul de organizare a vaccinărilor conform indicaţiilor epidemiologice sînt stabilite de către Ministerul Sănătăţii.
(5) Modul de organizare a vaccinărilor recomandate este stabilit de către Ministerul Sănătăţii.
(6) Admiterea copiilor în colectivităţi şi instituţii educaţionale şi de recreere este condiţionată de faptul vaccinării lor profilactice sistematice.

Succese !

29 сентября 2017