Accident pe trecerea de pietoni

18 июня 2019 158

Buna ziua. Avem asa o situatie, daca puteti să ne indrumati cum să procedam. Sotul in timpul cand era la serviciu - lucreaza sofer in grupa operativa la o firma privata - in timp ce se deplasa la o chemare noaptea a lovit un boschetar pe trecerea de pietoni. Sotul era pe a doua banda de drum, in stanga lui era alta masina și nu a vazut ca pe trecere este cineva. El a reusit sa treaca de prima masina dar cand a ajuns in dreptul sotului, a fost lovit. Are o fractura la picior. Alt boschetar care era cu dansul nu a trecut drumul, a asteptat dar acesta a trecut. S-a deschis dosar pe sot, inca nu stim ce ne asteapta. Sotul l-a vizitat la spital, boschetarul e bine numai ca piciorul trebuie operat. La spital medical il impune pe sot sa achite polita, dar noua o sora medicala ne-a spus ca boschetarii sa lecuiesc gratis de stat. Cum sa procedam: achitam la spital ce ni se cere? Penal ce pedeapsa ne asteapta?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Corina.

Vedeți ce prevede Codul penal la art. 264, alin. (1): încălcarea regulilor de securitate a circulaţiei sau de exploatare a mijloacelor de transport de către persoana care conduce mijlocul de transport, încălcare ce a cauzat din imprudenţă o vătămare medie a integrităţii corporale sau a sănătăţii, se pedepseşte cu... mai detaliat amendă în mărime de până la 650 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 3 ani cu (sau fără) privarea de dreptul de a conduce mijloace de transport pe un termen de până la 2 ani.

Instanța judecătorească va aplica pedeapsa pe care o va considera potrivită, luând în considerare toate circumstanțele.

Vedeți mai jos și lista persoanelor care beneficiază de poliță de asigurare grauită din partea statului:
a) copiii cu vîrsta de pînă la 18 ani;
b) elevii şi studenţii încadraţi în sistemul de învăţămînt la nivelurile 3–8, conform art. 12 din Codul educaţiei al Republicii Moldova, cu frecvență, inclusiv cei care îşi fac studiile peste hotarele ţării;
h) gravidele, parturientele și lăuzele;
i) persoanele cu dizabilităţi severe, accentuate sau medii;
j) pensionari;
k) șomerii înregistraţi la agenţiile teritoriale pentru ocuparea forţei de muncă;
l) persoanele care îngrijesc la domiciliu o persoană cu dizabilitate severă care necesită îngrijire şi/sau supraveghere permanentă din partea altei persoane;
m) mame cu patru și mai mulți copii;
n) persoanele din familiile defavorizate care beneficiază de ajutor social conform Legii nr. 133-XVI din 13 iunie 2008 cu privire la ajutorul social;
o) beneficiarii de protecţie internaţională incluşi într-un program de integrare, pe perioada desfăşurării acestuia;
p) donator de organe în viaţă.

Dacă victima nu se încadrează în nicio categorie de mai sus, atunci ea nu beneficiază de poliță de asigurare gratuită din partea statului.

24 сентября 2019