Accident provocat de un sofer fara asigurare

2 марта 2023 92

Bună ziua. Am fost implicată într-un accident rutier, sunt parte vătămată, mașina mi-a fost avariată. Poliția a făcut cercetările necesare și mi-a eliberat materialele relevante. Am fost la compania de asigurări a vinovatului, unde am aflat că acesta nu este inclus în polița de asigurare. Ce șanse am să-mi întorc cheltuielile suportate? Oferă totuși compania de asigurări despăgubiri în așa caz? Șoferul vinovat de producerea accidentului refuză să repare pagubele provocate. Ce fac dacă asiguratorul refuză să plătească? trebuie să mă adresez în instanță?

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună.
Legea 414 din 22-12-2006 cu privire la asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru pagube produse de autovehicule instituie obligația să se asigure pentru cazuri de răspundere civilă auto ca urmare a prejudiciilor cauzate prin accident de autovehicul produs în limitele teritoriale de acoperire ale asigurării.

Nu se consideră asigurat riscul... mai detaliat utilizatorului de autovehicul care nu este inclus în contractul de asigurare încheiat.

Articolul 16. Pagubele care nu se repară de asigurător
(1) Asigurătorul nu acordă despăgubiri pentru:
i) pagubele produse în situaţiile în care răspunderea asigurătorului nu începuse ori încetase.

(2) Pentru recuperarea daunelor excluse din asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto conform alin.(1), persoana păgubită este în drept să intenteze în instanţă de judecată acţiune civilă împotriva persoanei răspunzătoare de producerea accidentului.

2 марта 2023
Alexandru Lungu
  • Адвокат

Bună ziua.
Dvs. oricum depuneți cerere la compania de asigurare. Asiguratorul trebuie să vă achite despagubirea, după care va merge în judecată cu acțiune de regres împotriva șoferului vinovat de comiterea infracțiunii.

2 марта 2023
  • Адвокат
  • Иные правонарушения
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua. Înaintați o pretenție persoanei vinovate, cît și companiei de asigurări. După caz, înaintați o acțiune în instanță de judecată

29 июня 2023