Accident rutier

21 апреля 2018 124

Accident rutier. Gasit vinovat de politie. Am polita de asigurare, insa nu aveam revizia tehnica. Compania de asigurare a achitat pagubele materiale persoanei vatamate, insa cere despagubire de la mine, plus cheltuielile suportate. Eu pentru revizia tehnica (lipsa acesteia) am achitat amenda si pentru comiterea accidentului tot. Am vreo sansa sa nu intorc banii companiei de asigurare?

Jurist comments 3

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Compania de asigurare are ca scop anume despăgubirea persoanelor care au suferit prejudiciu datorită vinovăției persoanei asigurate care se face vinovată de producerea accidentului. Astfel, aceștia nu pot ulterior cere de la voi plata acestei sume pentru care dvs achitați anul asigurarea.

22 апреля 2018
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Daca la momentul producerii accidentului rutier dvs nu aveati revizia tehnica a automobilului atunci, in baza prevederilor legale, compania de asigurari are dreptul de a va actiona in judecata si a incasa de la dvs suma despagubirii de asigurare achitate persoanei pagubite (a se vedea art.29 din Legea nr.414/2006).

22 апреля 2018

Da

20 мая 2018