Accident rutier si parasirea locului accidentului

19 января 2018 271

Bună ziua. Iată așa un caz legat de un accident rutier: un șofer a părăsit locul accidentului. Deci din cauza ca agentul constatator nu a trimis citație și agentul constatator nu poate dovedi ca i-a explicat drepturile și obligațiile, cu toate ca au fost, procesul verbal întocmit poate fi declarat nul? Ce soluție poate fi ca sa fie totuși declarat vinovat pentru părăsirea locului accidentului? Vă mulțumesc!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Sergiu Costin
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Dumitru, conform Hotararii Explicative a Curții Supreme de Justiție la declararea nula prin prisma art. 443,445 din Codul Contraventional, in cazul in care acesta este declarat nul, vinovatia acestia pentru provocarea pagubei nu se exlude.
Totodata atrage atentia si la art. 1398 - 1430 din Codul Civil.
Daca ai nevoie de ajutor... mai detaliat poti sa ma contacte-zi.

21 января 2018