Aceeasi incalcare!

26 апреля 2018 44

Buna! Am primit scrisoare de la politie cu aceeasi incalcare (depasirea limitei de viteza) in acelasi loc, dar in zile diferite (18 si 19 aprilie)! Trebuie sa achit pentru ambele incalcari?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Conform normei legale, pentru una și aceiași încălcare nu este posibilă o dublă sancționare.
Așadar dacă ați circulat doar o singură dată adică sau pe 18 sau 19, atunci nu puteți fi sancționat dublu, verificați posibilitatea existenței unei erori tehnice.

În cazul în care în ambele zile indicate totuși ați circulat... mai detaliat cît si încălcatalt, atunci urmeaza a achita ambele amenzi pe motiv că constituie încălcări distincte, astfel regula sus enunțată nu se aplică.

27 апреля 2018