Achit taxe comunale pentru persoane care sunt plecate peste hotare

1 ноября 2023 3

Buna ziua. Achit taxe la APLP pentru fiicele care sunt plecate din tara. Nu pot face schimbari, pentru ca acolo imi cer un certificat care sa confirme ca ele se afla peste hotare. La politia de frontiera nu vor sa-mi elibereze asa certificat. Ce sa fac in acest caz?

Jurist comments 5

Gabriel Diaciuc
  • Адвокат

Bună ziua.
Eu v-aș recomanda să le spuneți fiicelor Dvs să se adreseze autorității fiscale din țara în care se află și să solicite să îi elibereze certificat de rezidență fiscală. Asta desigur dacă ele acolo lucrează și dacă lucrează oficial.
Deja depinde de limba în care este scris acest certificat, îl... mai detaliat puteți prezenta direct la APLP, dar ei ar putea să dea dovadă de birocrație mare și să vă ceară actul să fie apostilat și tradus. În acest caz trebuie să aplicați apostilă în țara în care va fi eliberat certificatul și apoi în Moldova să îl traduceți în limba română.
Certificatul de rezidență fiscală este un act care demonstrează faptul că fiicele Dvs plătesc impozite în altă țară, prin urmare ele acolo trăiesc efectiv.

2 ноября 2023

Va multumesc.Fiicele nu vor ,sau nu pot,sa trimita nica.Ele nici la inmormintarea mamei lora nau venit.

2 ноября 2023
Gabriel Diaciuc
  • Адвокат

Atunci nu plătiți nimic și să achite ele sau dacă achitați Dvs puteți să le solicitați să va întoarcă banii.

2 ноября 2023

La APLP imi cer dovada ca eles plecate,sis pensionar sis bolnav,am pensie mica si trebue sa fiu scutit la serviciile comunale ,si in docomente trebue sa fac schimbari,dar fara dovada ca eles plecate nu pot schimba si nu pot face nica.

2 ноября 2023
Gabriel Diaciuc
  • Адвокат

Sunați-mă pe mine la 069992921 și voi încerca să vă ajut și totul va fi gratis.

2 ноября 2023