Achitare impozit din vânzarea automobilului

28 апреля 2018 2418

Bună ziua. Vreau sa achiziționez un automobil de la o persoană fizică, prin intermediul unei companii de leasing. În momentul înregistrării în R. Moldova, vânzătorul a declarat valoarea automobilului de 5.500 lei (așa cum o fac toți de obicei). Compania de leasing mă finanțează doar dacă închei un contract de vânzare-cumpărare în care va fi trecută valoarea reală a automobilului (de ex. 10.000 €). În acest caz, vânzătorul ar trebui să declare și să achite un impozit pe venit de 18% provenit din diferența de preț între cumpărare si vânzare. Întrebare: dacă vânzătorul încheie un contract de donație cu soția, prin care îi transmite automobilul, iar soția reînregistreaza automobilul si declară valoarea reală de 10.000 €, vânzătorul va fi obligat să achite impozitul pe venit provenit din diferența de preț (de la 5.500 lei la 10.000 €)? Vezi art. 40, alin. 5 Cod fiscal. În acest caz, soția vânzătorului mi-ar putea vinde automobilul cu prețul real indicat în contract. Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Mihai Guțu
  • Адвокат-стажер

Donatia se impoziteaza. Pentru mai multe informatii accesati linku-ul https://monitorul.fisc.md/editorial/impozitarea-donatiei-intrebari-si-raspunsuri.html

3 мая 2018