Achitarea concedialelor

24 сентября 2019 133

Buna ziua. Din cate stiu, concediul se ofera dupa ce angajatul a lucrat cel putin 6 luni. Daca eu am lucrat doar 4 luni, dupa eliberare trebuie sa mi se achite concedialele acumulate pe 4 luni sau nu?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Cristian Papanaga
  • Адвокат

Mircea,

pentru fiecare luna lucrata se ofera 2.33 zile de odihna, incepand cu prima luna de lucru (in ipoteza in care concediul anual este de 28 zile calendaristice).

Concediul poate fi acordat si inainte de 6 luni, prin acord comun. Important este ca acest termen nu va lipsteste de a acumla cel... mai detaliat putin 2.33 zile pentru fiecare luna lucrata.

Prin urmare, se achita, inculsiv, concedialele acumulate timp de 4 luni.

25 сентября 2019