Achitarea datoriei in situatia de carantina cand nu lucrez

1 апреля 2020 83

Cand a inceput carantina, eu am sunat la executorul judecatoresc si am intrebat ce se poate de facut cu datoria pe care o am, daca nu lucrez. Mi-a raspuns ca nu se poate face nimic si daca nu voi achita rata lunara, imi vor creste penalitatile. Eu am intrebat care este penalitatea in procente, dar au zis ca nu pot sa-mi spuna. Ajutati-ma cu un sfat, sunt disperata!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Bună ziua Rodica,

Aduceții aminte executorului despre Dispoziția nr.1 din 18.30.2020 a Comisiei pentru Situații Excepționale potrivit căreia procedura de executare silită privind urmărirea salariului și altor venituri se suspendă de drept.

Calcularea dobînzilor şi penalităţilor în cadrul procedurilor de executare silită pe perioada stării de urgenţă se suspendă.

2 апреля 2020