Achitarea taxei de stat intr-un proces de divort

8 февраля 2018 989

Buna ziua! As vrea sa aflu cind achit taxa de stat pentru hotarirea de divort, imediat dupa sedinta judiciara sau dupa ce hotarirea devine definitiva si irevocabila si se inregistreaza la oficiul starii civile?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna D-na Cristina,
Taxata de stat pentru desfacerea căsătoriei este de 40 lei.
Daca aveti copii minori taxa de stat pentru stabilirea domiciliului copilului minor este de 100 lei.
Taxa de stat se achită până la depunerea cererii de chemare în judecată, deoarece la cerere trebuie să anexați dovada achitării taxei de... mai detaliat stat în original.
Rechizitele bancare pentru achitarea taxei de stat le găsiți pe pagina web www.instante.justice.md

8 февраля 2018