Acord pentru adresa juridica in apartament

22 августа 2017 388

Buna ziua! Stimati juristi, am asa o intrebare - eu, fiind proprietara unui apartament, am facut viza de resedinta pentru 3 ani acolo pentru o alta persoana (sora mea, casatorita, dar, din pacate, relatiile dintre noi nu sunt cele mai bune), care acum roaga sa ii permit utilizarea apartamentului ca adresa juridica pentru a deschide o firma, ceva legat de contabilitate. La moment, in buletinul de identitate eu am acolo domiciliu, dar de facto, locuiesc cu familia in casa construita de noi. Ce inseamna acest acord pentru adresa juridica, care sunt riscurile, cum se intocmeste corect acesta, se face asta pe un termen limitat sau nu? Daca firma are ceva probleme in viitor (credite, datorii)? Va multumesc anticipat pentru raspuns si, deoarece este o situatie sensibila, nu as vrea sa apara mesajul meu pe retelele de socializare.

Jurist comments 2

Iulian Moraru
  • Юрисконсульт

Bună ziua!

Sediul (adresa juridică ) este un atribut distinct de identificare a persoanei juridice, alături de patrimoniul persoanei juridice. Regula generală este că persoana juridică (la SRL mă refer) răspunde pentru obligațiile sale în limita patrimoniului acesteia.

Deci, cu excepția cazului în care dreptul de proprietate asupra imobilului în... mai detaliat care este situat sediul persoanei juridice aparține acestei persoanei juridice și a celui în care fondatorul/fondatorii a/au vărsat ca aport la capitalul social cote-părți din dreptul de proprietate asupra imobilului dat, nu există riscurile despre care ați menționat mai sus.

Succese!

22 августа 2017
Valentin Ciuric
  • Адвокат

Bună ziua!
Găsiți mai multă informație în acest articol:
https://dreptimobiliar.md/putem-folosi-locuinta-in-calitate-de-sediu-al-companiei/

14 июля 2020