Acte de căsătorie și de divorț pentru redobândirea cetățeniei române

16 августа 2019 75

Bună ziua. Vreau să depun dosarul pentru redobândirea cetățeniei române. Dacă părinții mei sunt divorțați, este nevoie de certificatul lor de căsătorie și de certificatul de divorț, sau pot să depun dosarul doar cu unul din ele?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
în esență, nu e nevoie de căsătorie, urmează să probați legătura de rudeni celpuțin cu unul dintre predecesorii care au deținut cetățenia RO.
Totuși, capitolul cu depunerea actelor este unul foarte subiectiv, fiind posibil necesitatea prezentării atît aambelor acte, sau doar a unuia, totul ține de persoana ce le primește, problemă... mai detaliat foarte des întîlnită.
Adresațivă cu întrebarea la consulatul RO din RM pentru a avea un răspuns sigur.

18 августа 2019