Acte necesare pentru initierea divortului

5 августа 2018 72

Salutare! Oferiti-mi, va rog, un sfat. Certificatele de casatorie si nastere a copilului sunt la sot, de mai bine de 1 an nu mai traim impreuna, el e plecat in afara. Eu lucrez, dar fara contract de munca. Vreau sa dau la divort, care sunt cheltuelile pentru divort? Vreau ca copilul sa ramana cu mine, eu si copilul traim la parintii mei. Care sunt sansele ca copilul sa fie cu mine? Sau cu el, mentionez ca nu are nimic a lui (sotul). Pot fara certificat de casatorie sa depun cererea de divort?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Maria,

Pentru a clarifica inițial întrebarea referitor la actele necesare și anume certifcatul de divorț și naștere, puteți solicita extrasele (duplicatele) de la OSC.

Taxe de stat pentru acțiune de divorț este de 40 de lei, pentru stabilirea domiciliului copilului minor este de 100, acestea urmează a fi achititate până... mai detaliat la depunerea cereririi pentru a face itat prin dovada că ați achitat prin anexarea dovezii plăților.

Referitor la șansele de câștig a cauzei este prematur să vorbim deoarece instanța decide la intima ei convingere din probleme prezentate de dvs, și aici ne referim la venitul care îl aveți, condițiile de trai etc. toată procedura are loc cu antrenarea autorității tutelare care la fel își expune concluziile în cadrul procesului. În final instanța decide cu cine copilul va avea o creștere și dezvoltare mai normale, de aceea toate circumstanțele date urmează a fi probate de dvs, totodată ar fi de dorit să aveți un loc de muncă stabil ceritificat printr-un contract individual de muncă.

6 августа 2018