Acte pentru terenul de constructii

26 января 2023 22

Buna ziua. Mama mea a murit cand aveam patru ani si crescut la internat. Mama a detinut un teren pentru constructii. Am o sora care pretinde la acel teren, dar bunica i-a transmis casa ei surorii. Cum pot sa fac documentele pe acest teren? Multumesc anticipat.

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Noroc, a trebui să intre în posesia terenului de pământ, dar parte o să aibă și sora, fiincă la voi a apărut motenire.

27 января 2023
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Alexei.
Trebuie de verificat cum a avut loc procedura succesorală.
Dacă mama dumneavoastră a decedat în perioada iunie 2002-februarie 2019, atunci în acea perioadă moștenirea trebuia acceptată de către dumneavoastră (deoarece erați minor trebuia tutorele să accepte succesiunea în numele dumneavoastră) în termen de 6 luni de la deschiderea... mai detaliat succesiunii, în caz contrar nu puteți moșteni.
Pentru a perfecta actele de proprietate pe terenul deținut de mama dumneavoastră trebuie să aveți certificatul de moștenitor.
Încercați să aflați dacă a fost în general deschisă procedura succesorală de notar și deja veți avea o închipuire ce acțiuni urmează să întreprindeți în continuare.
Succes dumneavoastră.

27 января 2023