Acte personale

4 сентября 2018 17

Am nevoie de o consultatie cu privinta la actele personale, si anume: m-am apucat sa strang documentele necesare pentru redobandirea cetatenii romane. S-a ajuns la aceea ca familia mea nu coincide cu familia sotului din cauza unei litere. Familia sotului - Dragomiretchii, eu insa in certificatul de casatorie am fost scrisa Dragomiretchi, evident in certificatele ambilor copii este Dragomiretchi. Cand m-am adresat la Starea civila, ei mi-au inscris repejor un -i- (de mana) in certificatul de casatorie, reese acum ca eu toate actele: buletinul, pasaportul bioemetric, adeverintele copiilor, diplomele trebuie sa le schimb, ceea ce ma costa cel putin 1.000 de lei, dar si timp. Dupa parerea mea, e greseala Starii civile. Ce actiuni pot interprinde ca Starea civila sa-mi achite sau sa-mi perfecteze toate aceste acte gratuit?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna,
De fapt trebuia sa atrageți atenție la această eroarea la momentul eliberării actului și atunci îl corectau gratis.
Acum este necesar sa depuneți cerere și să corectați toate actele.
Este discutabil, dacă ASP ar putea fi obligat să vă achite toate aceste cheltuieli, întrucât parțial este și responsabilitatea Dvs., deoarece când ați... mai detaliat perfectat/reperfectat celelalte acte diplome, buletin, pașaport urma să atrageți atenția și să corectați mai întâi certificatul de căsătorie după care să perfectati restul actelor.
În cazul în care va angajați un avocat ați putea avea cheltuieli mai mari decât însăși corectarea și reperefectarea actelor.

5 сентября 2018