Actiunile executorului

20 сентября 2024 0

Buna! Vecinii mei au avut datori pentru agentul termic. Au fost actionati in judecata si dosarul a ajuns la executor. Au achitat 1/4 din datorie si au rugat sa achite mai departe lunar in rate. Executorul ameninta ca au 10 zile la dispozitie sa achite 1/2 din datorie, sau el va veni acasa cu politia ca sa scoata bunuri din casa. E in drept sa faca asa ceva?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna ziua d-na Irina, de ce vecinii n-au ești cu această întrebare, dar DVS vă deranjați. Da executorul e în drept să întreprindă așa acțiuni, vecinii sunt în drept să contesteze decizia execuorului în instanța de judecată. Să știți, că poliția nu se implică pentru așa ceva, executorul n-o să... mai detaliat poată face nimica, de dorit, ca vecininii să nu fie acasă, sau să nu dee de înțeles, că sunt. Executorul o să se limiteze nu mai cu vizita.

21 сентября 2024
Mihai Gherbovei
  • Адвокат

buna irina
speța dvs e complexă procedural, este nevoie de mai multe detalii inclusiv acte juridice... soluții optime desigur sunt. detalii în privat
succese

24 сентября 2024