Activitate baruri dupa orele 23

1 сентября 2018 23

Buna ziua. Cu regret nu am gasit un raspuns pe net, as fi recunoscator daca Dvs. ati putea sa ma indrumati. Locuiesc vis-a-vis de un local care organizeaza nunti si cumatrii. Cand acesta are clienti, este imposibil sa dormi pana nu pleaca acasa. Discutiile cu proprietarii acestui local nu au adus roade, au promis ca-si iau personal ce vor avea grija ca clientii sa nu cante/strige cand ies din local dupa orele 23, dar... As vrea sa ma ajutati sa identific autoritatea careia trebuie sa ma adresez cu o plangere si ce altceva as putea sa fac ca ei sa respecte ordinea publica. Va multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Cele relatate se încadrează
Articolul 357. Tulburarea liniştii
Tulburarea liniştii în timpul nopţii, de la ora 22 pînă la ora 7, inclusiv prin cîntare cu voce ridicată, semnalizare acustică, folosire cu intensitate auditivă a aparatajului audiovizual în locuinţe sau în locuri publice, alte acţiuni... mai detaliat similare,
se sancţionează cu amendă de la 9 la 18 unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice

Sesizați poliția insistent de fiecare dată, pînă o să se sature administrația localului de amenzi.

2 сентября 2018