Adaos la salariu pentru vechime în muncă în bibliotecă

5 июня 2024 5

Bună ziua. Aș vrea să știu dacă se plătește adaos la salariu pentru vechime în muncă în bibliiotecă. Sunt bibliotecară cu studii superioare și am 17 ani vechime în muncă. Dacă se cuvine asemenea adaos, în baza cărei legi? Mulțumesc anticipat.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Adaos ca atare nu se plăteşte.
Însă, dacă salarizarea se efectuiază conform legii 270/2018 privind sistemul unitar de salarizare în sectorul bugetar, atunci trebuie să vi se majoreze treapta de slalrizare cu 4 trepte pentru o vechime de peste 10 ani

5 июня 2024