Administratorul poate sa plece dupa hotare daca intreprinderea are restante fata de bugetul local?

5 мая 2017 21

Administratorul poate sa plece dupa hotare daca intreprinderea are restante fata de bugetul local?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Salut Iraida,

Interdicția de a părăsi țara este o măsură de asigurare a executării documentului executoriu și se aplică față de debitor.
În cazul în care societatea are restanțe față de buget, atunci măsurile de asigurare se aplică asupra societății, ci nu asupra administratorului.

5 мая 2017