Adunarea proprietarilor in condominiu

24 ноября 2017 109

Salut! Stimati juristi, umeaza sa fie organizata o adunare a proprietarilor in condominiu locativ, pentru aprobarea unui tarif de catre locatari. Sunt unii proprietari care au apartament + garaj + debara. Altii au doar apartament, altii apartament + debara, apartament + garaj. Cum are loc procedura de vot? Mai exact cum se numara voturile? Un proprietar de apartament are 1 vot? De asemenea un proprietar care are apartament plus garaj si debara are tot 1 vot? Garajul si debaraua nu se iau in considerare la numararea voturilor?
Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Art. 26 alin. (3) al Legii condominiului în fondul locativ Nr. 913 din 30.03.2000 reglemeantează faptul că:
Numărul de voturi al fiecărui proprietar corespunde numărului de locuinţe (încăperi) ce îi aparţin. Cuvântul cheie aici este "locuințe".

În continuare urmează alin. (4) care stabilește că:
Fiecare proprietar de încăperi cu altă destinaţie... mai detaliat decît aceea de locuinţă deţine un singur vot. Un vot deţin şi proprietarii locuinţei comunale.

Deci în concluzie debaraua + garajul nu servesc ca locuințe ci au altă destinație, astfel, locatarii având la fel ca dvs 1 singur vot.

24 ноября 2017