Aflarea în locuri publice în perioada de pandemie fără buletin de identitate

3 апреля 2020 50

Buna ziua. Ieri seara, in jurul orei 21, în drum spre supermarket împreună cu prietenul meu am fost opriți în stradă de un echipaj de poliție care au cerut să ne legitimăm. Prietenul avea la el acte de identitate, iar eu nu. Polițistul a notat numele, prenumele si anul de naștere și m-ia spus să mă prezint la inspectorat pentru întocmirea procesului verbal. Au dreptul să-mi aplice amendă de 22.500 lei pentru faptul că nu am avut acte de identitate asupra mea? Prietenul s-a legitimat, noi locuim împreună de mulți ani și eram doar noi doi.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Bună ziua Corina,

Nerespectarea prevederilor/măsurilor stabilite de Comisia pentru Situaţii Excepţionale a Republicii Moldova, constituie pericol pentru sănătatea publică şi va servi temei de tragere la răspundere contravenţională şi/sau penală a persoanelor vinovate. Astfel, o să fie aplicată amendă conform codului contravențional.

3 апреля 2020