Agravarea stării sănătății in penitenciar

19 февраля 2018 54

Buna seara. Avem așa o întrebare la d-voastră: Citiva ani in urma din cauza agravării stării de sănătate in penitenciar, soțul a deschis cauza penală, unde s-a dovedit vinovăția administrației. După asta el este stransferat in altă instituție penitenciară și deoarece au fost implicate persoane cu statut mare, intr-o măsura oarecare a fost depusă influența pentru stoparea cauzei. Dar nu a fost legal aceasta. Acum persoanele date nu mai lucrează și vrem sa redeschidem cauza. El la moment se afla tot in detenție. Am scris și la procuratura și la CNA, dar pina cind nici un răspuns din luna octombrie anul trecut. Puteți sa ne dați un sfat cum sa procedam? Cind s-a stopat cazul, el a fost obligat pur si simplu sa scrie o foaie ca nu are pretenții. Va multumim!

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Mihai Guțu
  • Адвокат-стажер

Din pacate la acest moment, orice actiune intreprinsa in baza faptelor care s-au petrecut citiva in urma, nu se va solda cu succes.
Va recomand, in cazul unor incidente similare sa va consultati cu un avocat anterior indeplinirii carorva documente oficiale. Institutiile statului si statul pot fi obligati sa repare... mai detaliat prejudiciul cauzat in astfel de cazuri, insa este primordial ca dvs. sa respectati toate cerintele legale cu privire la caile de atac si termenii de atac a actiunilor ilegale comise de reprezentantii statului.

4 апреля 2018
  • Юрисконсульт

D-na Elena, eu vă propun să reînoiți cererea depusă nu mai la Procuratura Generală, cu indicare a tutoror circumstanțelor,dacă DVS nu sînteți în stare, noi ne putem întîlni în mod privat, puteți să mă contactați la telefonul 068669950, succese.

6 января 2020