Ajutați-mă cu un răspuns

17 января 2019 61

Bună ziua. In urma cu 2 ani am făcut cunoștință pe o rețea de socializare cu un cetățean din Algeria. In luna iulie am depus actele pentru a face o invitație cetățeanului ca să vină în Moldova să ne căsătorim. Am primit refuz pe motiv că nu ne-am văzut niciodată față în față și cum că nu ar fi suficienți bani în cont. Am decis să ne întâlnim în Turcia că să avem dovadă că ne-am văzut. Am depus actele din nou cu mai multe dovezi și mai mulți bani în cont. Am primit din nou refuz pe motiv că tot nu sunt suficienți bani în cont și că cetățeanul străin vine în Moldova să ne căsătorim doar pentru a obține cetățenie. Nu știu ce să mai fac. Ajutați-mă, va rog, cu un sfat.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Indicați mai jos cine vau emis astfel de răspunsuri și care sumă de bani se solicita de la cetățeanul străin ?

17 января 2019
Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna., puteti contesta refuzul, mai intii prin cerere prealabila la Biroul Migratie si Azil ulterior in instanta de judecata. Totodata puteti sa incercati sa schimbati scopul pentru care il invitati. Cu referire la mijloace banesti este adevarat, strainul trebuie sa faca dovada care are mijloace banesti pentru a putea sa... mai detaliat se intretina pe teritoriul RM., ca alternativa puteti lua un angajament de luare la intretinere si va decadea problema cu banii.

18 января 2019