Ajutați-mă vă rog fiindca nu mai stiu la ce instituții să apelez!

24 июля 2018 147

Bună ziua! Am sris la toate instanțele! Am ajuns la Procuratură cu o plîngere înpotriva executorului judecătoresc că mi-a lezat unele drepturi ale omului lăsîndu-mă fără sursă de existență. Cei de la procuratură au trimis petiția la Ministerul Justiției, și mi-au trimis răspuns notificările executorului și că conform legii acesta trebuie să-mi deblocheze doar 50% din salariu. Din cauza lui nu am putut achita și alte credete pe caare le-am avut. În petiția mea către Procuratură a fost plingere că timp de 5 luni am primit salariu pe card și acesta nu a ajuns la destinație. Suma este în jur de 11 000 lei.L-am invinuit pe executor fiindcă a făcut un cont în care trebuia să ajungă 50% la creditor, însă acesti bani nu au ajuns și presupun că au intrat în contul personal. Am apelat si la un avocat din oficiu pentru un dosar de la INCASO fiindcă nu-mi permit să achit unul deoarece la moment mi-am perdut capacitatea de a munci căte 12 ore la grădinită și tot salarul să se ducă în buzunarul executorului. Nu -mi ajungeau aceastea.... ci am aflat de la nota informativă a executorului că aș fi asigurată medical de o firmă la care am lucrat o lună în 2009 ilegal. Dar i-am rugat să-mi facă contract de muncă refuzînd. E posibil ca aceasta să fi făcut un contract fictiv sau să mă pus ca asociat ca să primească dividente în locul meu? Cît de ilegal este acest lucru si daca aș putea să cer daune morale ca să pot achita datoriile acumulate din cauza executorului.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vladimir Palamarciuc
  • Адвокат

Sunt multe detalii care pot avea impact asupra situatiei Dvs.
Ca comentarii generale: Daca executorul judecatoresc in mod ilegal a retinut sumele, puteti solicita anularea actului executorului judecatoresc in instanta de judecata, solicita deblocarea sumelor si reparare prejudiciului cauzat. Pentru repararea prejudicului puteti face referinta la raspunderea civila delictuala stabilita... mai detaliat in articolul 1398 Cod Civil (+ dobinda de intirziere conform articolului 619 Cod civil). Daca actul executorului se anuleaza puteti solicita tragerea la raspundere disciplinara a executorului judecatoresc in baza articolului 21 din Legea cu privire la executorii judecatoresti Nr 113/2010.

21 сентября 2018