Ajutor de somaj, stare de urgenta

5 апреля 2020 68

Bună ziua! Pot beneficia de ajutor de șomaj în marime de 2.775 de lei prevăzut pentru perioada stării de urgență, fiind deținător a patentei de întreprinzător (lucrez la piață)?
Activitatea piețelor a fost sistată din data de 17.03.2020. La moment sunt fară venit, am de întreținut 2 copii minori. Mulțumesc anticipat !

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Bună ziua Viorel,

Puteți beneficia dacă ați achitat primele de asigurare. Or, conform legii deținătorii patentelor achită primele de asigurare obligatorie de asistenţă medicală în mod individual.

6 апреля 2020