Ajutor material la inmormintare

17 февраля 2018 73

Buna ziua. Va rog sa-mi raspundeti la o asa intrebare. Sunt angajat la o companie de 1.6 ani. A decedat un parinte de-al meu. Conform legii, cele 3 zile care se dau libere se achita? Din partea angajatorului se da un ajutor material angajatului in cazul cind decedeaza un parinte?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Адвокат

Sergiu, condoleante! Da, angajatorul este obligat sa va acorde (la prezentarea certificatului de deces) 3 zile de concediu suplimentar PLATIT pe motive familiale conform art. 11 din Conventia colectiva nr. 2 din 9 iulie 2004. In ceea ce priveste ajutorul material, daca aceasta plata este prevazuta in contractul colectiv de... mai detaliat munca si/sau contractul individual de munca si/sau regulamentul intern sau alte acte ale angajatorului, atunci ultimul este obligat sa va acorde ajutor material. Daca aceste acte nu prevad un asemenea ajutor material pentru Dvs, atunci angajatorul este in drept si nu obligat sa va satisfaca cererea scrisa privind acordarea acestuia.

18 февраля 2018