Ajutor pentru vaduva de participant Cernobil

16 января 2019 51

Buna ziua. Situația: soțul primea pensie de invaliditate ca participant la lichidarile consecintelor avariei de la Cernobil (s-a aflat acolo 5 luni in raza 30 km). Din pacate, după cancer multiplu cu metastaze, doua operatii, a decedat in 2010. Consiliul de expertiza a Ministerului Sanatatii a concluzionat că invaliditatea, boala si decesul a fost cauzată de radiatia ionizata acumulata in perioada lucrarilor de lichidare a consecintelor avariei de la CAE Cernobil. La acel moment sotia sa primea pensie pentru limita de varsta. Fiica adulta. Pe parcursul anilor sotia a beneficiat lunar de alocatie de 150 lei.
Intrebare: Este corect sau exista si altfel de pensie de urmas / alocatie / indemnizatie? Unde se poate de adresat?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Penteu a fi informat corespunzător, ar fi cazul să vă adresați cu o cerere pentru a fi informație și consultare la acest capitol către ASOCIAŢIA OBŞTEASCĂ a VETERANILOR DE RĂZBOI ŞI A PARTICIPANŢILOR LA LICHIDAREA CONSECINŢELOR CATASTROFEI DE LA CERNOBÎL

Totodată, vă puteți adresa cu o cerere către CASA NAȚIONALĂ... mai detaliat DE ASIGURĂRI SOCIALE, pentru a vă informa despre posibilități.

29 января 2019