Ajutor social

4 июня 2018 78

Daca traiesc numai din alocatia pe copil de 540 lei si nu mai am alte surse de venit, am dreptul sa primesc ajutor social?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua mai multă informație puteți găsi aici ( http://www.cnas.md/compartiment.php?
l =ro&idc=558&t=/Alte-prestatii-sociale/ ).

Totodată, Conform art. 5, Lege cu privire la ajutorul social:

Articolul 5. Dreptul la ajutor social şi/sau la ajutor
pentru perioada rece a anului
1) De dreptul la ajutor social şi/sau la ajutor pentru perioada rece a anului beneficiază familiile defavorizate... mai detaliat în cazul în care toţi membrii adulţi ai acesteia se încadrează în cel puţin una dintre următoarele situaţii:
a) au atins vîrsta necesară pentru stabilirea pensiei conform legislaţiei;
b) sînt persoane încadrate în diferite grade de dizabilitate;
c) sînt şomeri înregistraţi la agenţia teritorială pentru ocuparea forţei de muncă şi nu refuză participarea la activitățile de interes comunitar;
d) se află în perioada dintre săptămîna a 30-a de sarcină şi săptămîna a 12-a după naştere în cazul în care copilul se naşte mort sau moare în perioada concediului postnatal, ori îngrijeşte un copil pînă la vîrsta de 3 ani;
e) îngrijesc un membru/membri ai familiei care necesită îngrijire din partea unei terțe persoane conform concluziei consiliului medical consultativ al instituției medico-sanitare publice;
f) realizează venituri provenite din salarizare, cu timp integral sau parţial, din activitatea de antreprenoriat sau din activităţi legate de folosirea terenurilor agricole din extravilanul localităţilor.
(1'1) Dacă minorul are capacitatea deplină de exercițiu în conformitate cu art. 20 din Codul civil și confirmă unul dintre statutele ocupaționale prevăzute în alin. (1) din prezentul articol, acesta este considerat adult în sensul prezentei legi. În caz contrar, acesta este considerat copil în condițiile stabilite de Guvern.

(3) La determinarea dreptului la ajutor social şi/sau la ajutor pentru perioada rece a anului se exclud membrii familiilor care:
a) nu locuiesc la adresa la care își au domiciliul, fapt confirmat prin ancheta socială;
b) execută o pedeapsă privativă de libertate;
c) satisfac serviciul militar în termen;
d) se află la întreţinerea statului.
(4) Situaţiile specificate la alin. (1) lit. d) pot fi invocate concomitent de diferiţi membri ai familiei doar pentru copiii cu mame diferite, iar situaţiile specificate la lit. e) a aceluiaşi alineat pot fi invocate doar de un singur membru al familiei.

Analizând cele enunțate mai sus, vedeți dacă întruniți vreun temei pentru a fi eligibilă la primirea ajutorului social.

4 июня 2018