Alimente pentru copil minor.

21 июля 2017 50

Buna ziua. Asa o intrebare: daca sunt divortata de sot, el cetatean al Romaniei si munceste in Danemarca, cum il pot impune sa achite alimentele copilului sau, el fiind o persoana iresponsabila si fugind dintro tara in alta. Multumesc!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт
  • Иные правонарушения

Bună ziua.
În cazul în care părintele plătitor nu își onorează obligațiunea benevol în baza deciziei judecătorești, atunci al doilea părinte este în drept să apeleze la executorul judecătoresc, care la rândul său va lua măsurile de rigoare în conformitate cu legislația în vigoare. Și totuși, potrivit Codului Familiei, eschivarea de... mai detaliat la plata pensiei de întreținere este un motiv pentru decădere din drepturile părintești.
Succes!!!

21 июля 2017