Alocarea locului de munca după studii la buget

23 марта 2017 52

Buna ziua. Am asa o întrebare: anul acesta finisez licența. Deoarece 4 ani am studiat la UPSC la buget, voi fi repartizata pentru a lucra în calitate de profesor într-o oarecare instituție de învățământ. Adica mi se spune ca sunt obligată sa lucrez 3 ani in acest domeniu. As vrea sa stiu daca sint consecințe in cazul in care nu lucrez acesti ani acolo unde ma repartizează si nici acest domeniu. Daca sunt consecințe, atunci care? Mulțumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Адвокат-стажер

Conform pct 3 şi 4 din Hotărârea de Guvern nr. nr. 923 din 04.09.2001 în cazul în care absolvenţii instituţiilor de învăţămînt superior şi mediu de specialitate de stat refuză să se prezinte la locul de lucru conform repartizării sau îşi suspendă activitatea înainte de expirarea termenului de 3... mai detaliat ani stabiliţi, este obligat să restituie la bugetul de stat cheltuielile pentru instruirea sa în volumul calculat de instituţia respectivă de învăţământ.

Însă până în prezent nu există un mecanism clar privind modalitatea de restituire la bugetul de stat a cheltuielilor suportate de instituţie pentru instruirea lui în cazul în care absolventul nu respectă clauzele contractuale.

Instituţia poate să recupereze cheltuielile suportate numai prin instanţă de judecată.

24 марта 2017