Am achitat creditul luat de soacră, iar acum soțul si socrul mă dau afară din casă

19 мая 2017 35

Dacă eu, fiind căsătorită, am achitat creditul bancar luat de soacră, desigur locuind în casa ei... Acum soțul si socrul mă dau afară din casă, pot prin judecată ei să-mi restituie banii?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Адвокат

În primul rând, ar trebui să aveţi dovezi că anume dvs l-aţi achitat (ordine de încasare a numerarului etc.).
Apoi, socrii (debitor la bancă) pot să spune că de fapt le-aţi făcut un cadou (o donaţie). Deşi donaţiile nu se prezumă, ci trebuie să fie exprese.
Dar în mod normal ar... mai detaliat trebui să puteţi recupera banii conform art. 1398 - îmbogăţirea fără justă cauză.

20 мая 2017