Am achitat jumătate de amendă

4 августа 2024 0

Bună ziua. Am primit o amendă contravențională. Am contestat în termen, dar am pierdut procesul. În ziua în care am primit hotărârea, am achitat 50% din amendă. Azi am am primit o scrisoare de la instituția care mi-a aplicat amenda, în care mi se cere să achit și celelalte 50% și mi-au dat termen pentru achitare. Cum să procedez? E corect că am voie să achit 50% în 72 de ore din data în care am pierdut procesul?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua. Trebuie să achitați restul amenzii.
Reducerea la achitarea amenzii în 3 zile nu se aplică în cazul contestării.
(3) Contravenientul este în drept să achite jumătate din amenda stabilită dacă o plăteşte în cel mult 3 zile lucrătoare de la data aducerii la cunoştinţă a deciziei de aplicare a sancţiunii... mai detaliat contravenţionale.

În acest caz se consideră că sancţiunea amenzii este executată integral, cu excepţia cazului în care a fost contestată decizia de aplicare a sancţiunii contravenţionale şi contravenientul nu şi-a retras cererea de contestare a deciziei, emisă asupra cauzei contravenţionale, pînă la cercetarea judecătorească.

4 августа 2024